MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Karott 5293192
*
nr 529 3192
Karott
Lenght: ()
nysilver, keramik
Estimate:
100
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday June 9 2008
at 16:16:53
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/6 10:48:58
1
200 kr
8/6 23:15:19
2
300 kr
8/6 23:16:34
2
Vinnande bud
9/6 15:40:27
3
450 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
*
Karott
nr 529 3192
Karott
Lenght: ()
nysilver, keramik
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 450 |
Auction date: |
Monday June 9 2008 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
8/6 10:48:58 | 1 | 200 kr |
8/6 23:15:19 | 2 | 300 kr |
8/6 23:16:34 | 2 | Vinnande bud |
9/6 15:40:27 | 3 | 450 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.